11.9 C
Malmo
onsdag, september 23, 2020
Home Aktuellt Studiebesöket hos SVT

Studiebesöket hos SVT

Ett väl förberett gäng på 20 ungdomar från Malmö stads projekt ”Ung i Sommar” i Somalilands Förening och somaliska Ungdomsförening anlände till SVT-huset  för att möta Projektledare Carl-Åke Nilsson. Ungdomarna  fångades direkt av studioutrustningen, med mikrofoner, tv-skärmar och all IT-teknik. Carl-Åke Nilssonb lev ideligen avbruten av ungdomarnas frågor, som handlade om allt mellan hur man får jobb på SVT, hur det går till att sända tv-nyheter till hur många som jobbar på SVT i Malmö till hur man väljer ut vilka nyheter som ska sändas. Även om studiebesöket inte medgav prova-på-aktivitet, lyckades några deltagare ändå fejka nyhetsuppläsare i SVT. Detta hade definitivt mersmak bland ungdomarna. I en kortintervju med en reporter påSVT fick de rådet att ett stort samhällsintresse är den viktigaste egenskapen hos den som vill bli journalist  och reporter i SVT.SVT

SVT SVT2 SVT3 SVT4 SVT5

- Advertisment -

Most Popular

Din röst är din makt – MUCF-finansierad projekt

Somaliland förening driver projektet Din röst är din makt som finansierades av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor MUCF. Projektets syftet är att främja ett...

Växjö Kommun besökte Somaliland förening

Den 14 november besökte Familjehemsenheten/ensamkommande i Växjö på Somaliland förening. Studiebesökets syfte var att utbyta kunskap och erfarenhet kring mottagandet av ensamkommande barn och...

Studiebesök i Stockholm

17 av föreningens ungdomar i projektet Va med och påverka har varit i Stockholm under några dagar. Där träffade de, på Utbildningsdepartementet, Gymnasie- och...

Studiebesök på Riksdagen

Somaliland förening har besökt på Sveriges Riksdag den 21 februari 2018. Syftet med studiebesöket var att våra ungdomarna ska få större kunskap om demokrati...

Recent Comments