7.3 C
Malmo
tisdag, november 24, 2020
Home Aktuellt Ökad efterfrågan om Utbildningarna om Projektet Tryggare Uppväxt i Sverige

Ökad efterfrågan om Utbildningarna om Projektet Tryggare Uppväxt i Sverige

IMG_5706Somaliland förening fortsätter sina utbildningar och föreläsningar om projektet Tryggare Uppväxt i Sverige runt om Skåne. Projektet har under de senaste fyra månaderna besökt olika kommuner i Skåne bl.a. Kristianstad, Svalöv, Tomelilla och Lund. Utbildningarna handlade bl.a. om hur det är att komma till ett nytt land; Föräldraskap och Barnuppfostran i Sverige, Kommunikationen och kulturella krockar; Skolsystemet i Sverige; Demokrati och människliga rättigheter: Skyldigheter och rättigheter; Svenska vården och hur den fungerar etc. Syftet med utbildningarna och föreläsningarna var att öka nyanländas förståelse av det svenska samhället. Deltagarna har visat stort intresse om utbildningarna och var nöjda med utbildningarna. Deltagarna uppskattade mycket att utbildningarna var på deras modersmål.

Gruppbild 2 IMG_5678 Qali TV dad

- Advertisment -

Most Popular

Din röst är din makt – MUCF-finansierad projekt

Somaliland förening driver projektet Din röst är din makt som finansierades av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor MUCF. Projektets syftet är att främja ett...

Växjö Kommun besökte Somaliland förening

Den 14 november besökte Familjehemsenheten/ensamkommande i Växjö på Somaliland förening. Studiebesökets syfte var att utbyta kunskap och erfarenhet kring mottagandet av ensamkommande barn och...

Studiebesök i Stockholm

17 av föreningens ungdomar i projektet Va med och påverka har varit i Stockholm under några dagar. Där träffade de, på Utbildningsdepartementet, Gymnasie- och...

Studiebesök på Riksdagen

Somaliland förening har besökt på Sveriges Riksdag den 21 februari 2018. Syftet med studiebesöket var att våra ungdomarna ska få större kunskap om demokrati...

Recent Comments