11.9 C
Malmo
onsdag, september 23, 2020
Home Aktuellt Nu börjar 50 sommarjobbare på Somaliland förening

Nu börjar 50 sommarjobbare på Somaliland förening

I sommar kommer Somaliland förening att ta emot 50 ungdomar i högstadie- och gymnasieålder från hela Malmö. Vi kommer att erbjuda ungdomarna en spännande arbetsplats och ge dem en bra första kontakt med arbetslivet och verktyg för att göra egna studie- och yrkesval. Arbetsuppgifterna består av allt ifrån miljöarbete, studiebesök, projektarbete med inriktning humanitär hjälpinsatser, mm.

I år har vi fått nya samarbetspartners bl.a. Vision For All, VFA. VFA är en ideell organisation, som vill göra det möjligt för människor, som är i behov av glasögon, att studera och arbeta. VFA arbetar med de allra fattigaste, som har störst behov av optikerns insats. Dessa människor har ingen möjlighet att betala för en synundersökning eller skaffa sig glasögon. VFA samlar in bra och begagnade glasögon i Sverige. Vi kommer därför att lära våra ungdomar om hur en global hjälpinsats går till och hur viktigt det är att bidra till olika hjälpinstaser runt om i världen. Därför kommer ungdomarna att tvätta och putsa ut glasögonen och sedan packa de i låder. Ungdomarna kommer också få mer insyn om hur hjälpinsatserna fungerar och få mer information om omvärlden genom föreningen.

IMG_6598

IMG_6576 IMG_6577 IMG_6586 IMG_6587 IMG_6600

- Advertisment -

Most Popular

Din röst är din makt – MUCF-finansierad projekt

Somaliland förening driver projektet Din röst är din makt som finansierades av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor MUCF. Projektets syftet är att främja ett...

Växjö Kommun besökte Somaliland förening

Den 14 november besökte Familjehemsenheten/ensamkommande i Växjö på Somaliland förening. Studiebesökets syfte var att utbyta kunskap och erfarenhet kring mottagandet av ensamkommande barn och...

Studiebesök i Stockholm

17 av föreningens ungdomar i projektet Va med och påverka har varit i Stockholm under några dagar. Där träffade de, på Utbildningsdepartementet, Gymnasie- och...

Studiebesök på Riksdagen

Somaliland förening har besökt på Sveriges Riksdag den 21 februari 2018. Syftet med studiebesöket var att våra ungdomarna ska få större kunskap om demokrati...

Recent Comments