7.3 C
Malmo
tisdag, november 24, 2020
Home Aktuellt Vi fortsätter stärka vår goda samarbete med Räddningstjänsten Syd!

Vi fortsätter stärka vår goda samarbete med Räddningstjänsten Syd!

Ungdomarna har under två dagars studiebesök på Räddningstjänsten Syd, Centrum, lärt sig mycket om brandskydd och sjukvård. Utbildningarna handlade om hur olyckor kan förebyggas och hur man ska utföra första hjälpen om en person drabbas av olycka eller sjukdomsfall. Först dagen har ungdomarna fått en föreläsning om de grundläggande kunskaperna i hur och varför bränder uppstår samt vad man kan göra för att förebygga. Sedan gick ungdomarna igenom olika typer av brandsläckare och övade hur man släcker bränder. Andra dagen har ungdomarna lärt sig att utföra hjärt- och lungräddning.

Tack Räddningstjänsten Syd för för en mycket givande och lärorik utbildning!

IMG_1118

IMG_0939 IMG_0940 IMG_0942 IMG_0950 IMG_0953 IMG_0955 IMG_0958 IMG_0959 IMG_0961 IMG_0963 IMG_0966 IMG_1117 IMG_1119 IMG_1120 IMG_1121 IMG_1122 IMG_1123 IMG_1124https://www.facebook.com/somalilandforening.se/

- Advertisment -

Most Popular

Din röst är din makt – MUCF-finansierad projekt

Somaliland förening driver projektet Din röst är din makt som finansierades av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor MUCF. Projektets syftet är att främja ett...

Växjö Kommun besökte Somaliland förening

Den 14 november besökte Familjehemsenheten/ensamkommande i Växjö på Somaliland förening. Studiebesökets syfte var att utbyta kunskap och erfarenhet kring mottagandet av ensamkommande barn och...

Studiebesök i Stockholm

17 av föreningens ungdomar i projektet Va med och påverka har varit i Stockholm under några dagar. Där träffade de, på Utbildningsdepartementet, Gymnasie- och...

Studiebesök på Riksdagen

Somaliland förening har besökt på Sveriges Riksdag den 21 februari 2018. Syftet med studiebesöket var att våra ungdomarna ska få större kunskap om demokrati...

Recent Comments